Colorful Rainbow Agate Beaded Choker Necklace
Original price was: $39.99.$29.99Current price is: $29.99.
17.5″ Colorful Gemstones Beaded Choker Necklace, A Piece of the Rainbow – Vibrant Natural Agate Jewelry for Teens Women
In stock
Description

Colorful agate Beaded Choker Necklace for Women

Handcrafted with all-natural agate gemstones
Each 6mm bead is handpicked, polished to a lustrous sheen
showcasing nature’s finest artistry

A mesmerizing gradient of nature’s palette
A kaleidoscope of colors from fiery red to ocean blue
this choker captures the full spectrum of life’s vibrancy in graduated colors

Celebrate the beauty of the Earth with iridescent
colorful beads that reflect its vibrant energy.
A celebration of diversity, positivity and the unique beauty within every woman

Simple but stylish design, effortlessly chic
adds a touch of elegance to any outfit, day or night
perfect for gifting to mom, daughter, or friends
on birthday, holidays, or special occasions
A gold plated lobster clasp, with 2″ extender for flexible fit
Pair it with other necklaces for a trendy layered look
wear it solo for minimalist elegance
Ideal to match with your favorite jewelry


Additional information
| Weight | 5.36 oz |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 2 in |
| Length | 17+2" |
| Material | Gemstone |
| Gem-type | Agate, Colourful |
| Setting | Bead |
| Chain type | Ball |
| Metal type | Brass |
| Clasp type | Lobster |
| Item-type | Beaded Necklace |
| Brand | BACUNER |
| Model number | BCN02 |










J Wallace –
This is a nicely packaged necklace that arrived in a pretty gift box. Great first impression for gifting. The necklace is pretty much as listed. Beads are colorful, glossy and smooth.
K. Turner –
I like this crystal beaded necklace because the stones are brightly colored, and the stringing of the stones is even. I love the gemstone texture of this necklace. The style is also very good. I would order this necklace again, and I can highly recommend it.