Boho Jade Cubed & Peridot Beaded Choker Necklace
Original price was: $47.99.$35.99Current price is: $35.99.
19.5″ gemstone beaded necklace with tiger’s eye, peridot & jade cubes—ethnic elegance with healing energy. Unique, stylish & versatile for daily wear or special occasions.
Description
jade cubed necklace interspered with green Peridot beads
Handcrafted with genuine tiger’s eye beads and vibrant green peridot
complemented by earthy jade cubes
for a rich, natural texture that exudes bohemian elegance

A harmonious blend of warm amber (tiger’s eye)
deep green (peridot) and textured jade cubes
creates an earthy yet striking palette that elevates any look

Inspired by Tibetan artistry
this choker features a bold mix of round and square beads
for a dimensional, free-spirited aesthetic with effortless sophistication


Transition effortlessly from daytime boho chic to evening glamour
layer it with simple tees, flowy dresses
or even an off-the-shoulder evening top for an elevated look

Collected these semi precious stones globally
we choose only the rare beads and handmade with care and love
each piece of jewel is unique as the great gift from mother nature



Additional information
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 2 in |
| Size | 16", 18", 20" |
| Material | Gemstone |
| Gem-type | Jade, Peridot |
| Setting | Bead |
| Metal | Brass |
| Clasp type | Lobster |
| Chain type | Ball |
| Item-type | Beaded Necklace |
| Brand | BACUNER |
| Model number | BCN19 |










Deedee –
Nice quality and colors, and comes in a nice box. I’ll probably buy from this seller again. The necklace is made well with beautiful stones, and it’s priced well.
M. Turner –
The natural stone bead necklace is absolutely gorgeous and looks and feels substantial and has some weight to it but very comfortable to wear. The beads are a nice size and are authentic. The necklace is adjustable and pairs well with other necklaces. These are high quality stones that are authentic and i absolutely highly recommend this necklace and other pieces from this company. I’m very impressed with the quality and design of this necklace.