Boho Jade Cubed & Red Carnelian Beaded Necklace
$33.99 – $35.99
16″/18″/20″ Handmade Boho Gemstone Beaded Choker Necklaces—featuring earthy jade cubes and fiery red carnelian beads for a vibrant, meaningful statement.
Description


This modern boho piece features alternating
genuine cubed jade and smooth red carnelian beads
for a harmoniously bold look
each piece exudes natural elegance and rich texture.

A striking blend of deep green jade and fiery red carnelian
creates a bold yet earthy bohemian statement

Selected natural gemstones, One-Of-A-Kind Versatile jewelry
Red carnelian is believed to inspire strength and courage
while jade promotes serenity
making this necklace both a stylish and spiritual companion

Only choose the rare beads and handmade with care and love
each piece of jewel is unique as the great gift from mother nature

Effortlessly elevate any look
pair it with a flowy sundress for a boho vibe
or layer it with gold chains for a chic, eclectic ensemble
Length=16″/18″/20″


Additional information
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 2 in |
| Size | 16", 18", 20" |
| Material | Gemstone |
| Gem-type | Jade, Agate |
| Setting | Bead |
| Metal type | Brass |
| Clasp type | Toggle |
| Chain type | Ball |
| Item-type | Beaded Necklace |
| Brand | BACUNER |
| Model number | BCN20 |










CharlieRay –
The rich earth-tone colors are beautiful, and the necklace itself has an appealling texture and heft to it. This is NOT cheap plastic, but highly polished, super-smooth, glossy jade and onyx stones.
And it even comes in a very sturdy and attractive gift box (by the way, it has a weird slogan on it: “Sparkle Happy Energy.” Lol!) Over-all, I’m very pleased with this
Naomi Ashley –
This necklace is not too heavy. By looking at it you would think it would be. The colors are natural earth colors. You can wear this with a lot of colors. This is well made. The clasp is gold and sturdy.