Amethyst Beaded Choker Necklace with Crystal Cube Pendant
Original price was: $34.99.$25.99Current price is: $25.99.
16″+2″ Natural Amethyst Beaded Necklace,Purple Gemstone Choker with Crystal Cube Pendant. A mysterious elegance at a glance.
In stock
Description

Captivating Amethyst Beaded Necklaces for Women

8mm Natural purple amethyst beads flow star luster
10mm transparent crystal cube like galactic fragments
Like the starlight in the night sky

Classic February birthstone amethyst
Geometrically cut square pendants break with tradition
Easily match a variety of occasions, can be folded single wear

Handmade to retain natural texture and energy
amethyst means wisdom and sobriety
crystal brings energy purification.

16″+2″ adjustable chain length fits the swan neck and short collarbone
hand-beaded process gives each gem a sense of breathing



Additional information
| Weight | 3.5 oz |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 3.5 × 1.5 in |
| Length | 16"+2" |
| Material | Gemstone |
| Setting | Bead, Pendant |
| Gem-type | Amethyst, Crystal |
| Chain type | Ball |
| Metal type | Stainless Steel |
| Clasp type | Lobster |
| Item-type | Beaded Necklace, Pendant Necklace |
| Brand | BACUNER |
| Model number | BCN460 |









Reviews
There are no reviews yet.